
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.9286 mm |
| Width | 7.5946 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 2.3876 mm |
| Packaging | Tube |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Non-Inverting |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 8 |
| Output Type | 3-State |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 165 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Propagation Delay | 165 ns |
| High Level Output Current | -7.8 mA |
| Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Receiver |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Schedule B | 8542390000 |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.56074
Ext.Price$0.56074
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.56074 | $0.56074 |
| 10 | $0.45456 | $4.54560 |
| 25 | $0.41947 | $10.48675 |
| 50 | $0.38709 | $19.35450 |
| 100 | $0.35721 | $35.72100 |
| 300 | $0.32964 | $98.89200 |
| 500 | $0.30419 | $152.09500 |
